Rovník

13.01.2018

Poznávanie ostrova sa začalo v Saigone (Vietnam). Odtiaľ nás čakal večerný let do Kuala Lumpur, kde sme šesť hodín strávili na letisku. V nasledujúce ráno sme odlietali do mesta Padang (Sumatra). Zdá sa to byť šialené, ale tak to, jednoducho, vyšlo :-).

Po opustení padangského letiska (západná Sumatra) ma omráčila vysoká vlhkosť (ale to sme očakávali, veď sme predsa na rovníku...)

Miesto, v ktorom rovník pretína Sumatru, je od Padangu vzdialené cca 160 km. Museli sme sa teda najprv taxíkom dostať do centra mesta Padang. Cestou sa taxikár vypytoval, odkiaľ sme a kam máme namierené. Keď sa od nás dozvedel, že by sme sa potrebovali dostať na rovník, a to ešte v ten deň, okamžite nám dohodil jeho brata. Ten nás na súkromnom aute odviezol na rovník a naspäť (trvalo to skoro celý deň - 350 km za 45 dolárov). Na Sumatre sa ťaží ropa, takže pohonné hmoty sú tam lacné.

V Ázii je veľmi ťažké odhadnúť vek. Vodič, ktorý nás viezol, vyzeral na 12 rokov, ale v skutočnosti mal 22 J.

Indonézia do infraštruktúry investuje veľmi málo, čo sa v praxi odzrkadľuje na rozbitých cestách. Cesta autom alebo autobusom znamená neustále vyhýbanie sa výtlkom. Taká prekážková dráha.

Počas jazdy sme mali možnosť urobiť si obraz o miestnej kultúre. Trocha neporiadku, skromnejšie obydlia, jednoduchý spôsob života.

Ale keď strecha, tak s čo najväčším špicom :-)

Po štyroch hodinách cesty sme dorazili na miesto. Cesta, nad ktorou nás vítal obrovský nápis "You are crossing the equator", je hlavnou spojnicou severu a juhu ostrova.

Vedľa cesty stojí múzeum a malý park. Musím uznať, že na rozdiel od ostatných častí ostrova, okolie rovníka je upravené.

Po zemi sa tiahne zvýraznená línia, ktorá naznačuje, kadiaľ prechádza rovník. Vždy som mal rád fyziku a tešil som sa na to, aké bude stáť na rovníku (veď je to miesto deliace zemeguľu na severnú a južnú). V skutočnosti je to pomyselná čiara na zemi až na jednu skutočnosť: domáci sa snažia zarobiť a ponúkajú ukážku pokusu s vodou. Spočíva v tom, že naplnia prenosné umývadlo vodou v stojane, na hladinu nasypú lístky trávy a pokus sa môže začať. Najprv postavia umývadlo cca 0,5 m na sever od rovníka. Otvoria odtok umývadla, voda začne odtekať, lenže vír vo vode sa točí v smere hodinových ručičiek. Následne postavia umývadlo presne na rovník a voda odteká bez vytvorenia víru. Po posunutí umývadla na južnú pologuľu sa začne vír otáčať vľavo. Bolo to skutočne zaujímavé, až natoľko, že z toho nemám žiadnu fotku.

Napriek tomu, že sme celú noc a k tomu pol dňa strávili cestovaním, na nás návšteva rovníka zanechala dojem a som rád, že sme ju zaradili do plánu k Sumatre.

Na Sumatre sa dajú nájsť zaujímavosti na každom kroku. Čerpacia stanica je ukážkou maximálnej jednoduchosti tamojšieho života.

Cestou z rovníka do mesta Padang sme si urobili krátku zastávku v národnom parku s nádhernou vyhliadkou.

V národnom parku panovala úplná sloboda zvierat :-). Opice sa okolo nás pohybovali bez akejkoľvek plachosti.

© 2021 Tonny na Sumatre. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky